Trend konuları bulmak için, son dakika haberleri ve trend olan içerikler için tartışmasız en iyi sosyal platform Twitter. İster Oscar’ları, ister futbol maçı izliyor olun, o konu hakkında gerçek zamanlı sohbete katılabilirsiniz. Twitter, bunun için harika bir kaynakdır. Fakat insanların neden bahsettiğini anlamak için kullanabileceğiniz tek araç değildir.

Pazarlamacılar olarak, izleyicilerimiz için daha iyi içerik oluşturmamız gerekiyor. Bu yüzden yardımcı olması için insanların  tartıştığı  popüler konuları bilmeyi son derecede yararlı buluyoruz. Sektörümüzdeki ürün ve hizmetler hakkında yapılan konuşmaları izlemek için sosyal dinlemeyi kullanabiliriz. Bununla birlikte düşünce liderlerinin söylediklerini takip ediyor ve ortaya çıkan konular hakkında kendi görüşümüzü paylaşıyoruz. Ayrıca, takipçilerimize değer sağlamak için gibi kendi sosyal medya hesaplarımız aracılığıyla  faydalı içeriklerden bazılarını paylaşıyoruz.

İşte, önümüzdeki yıl için pazarlama planınızı oluştururken en son trend olan konuları bulurken  kullanabileceğiniz  10 trend aracı:

1. Trend konuları bulmak için BuzzFeed

BuzzFeed, zengin bir sosyal haber ve eğlence sunar. Kesinlikle bir New York Times olmasa da, BuzzFeed popüler kültürde neler olduğunu gösteriyor. Stilden Kitaplara kadar çeşitli bölümlerde içeriğe göz atabilirsiniz ve trend  bölümündeki  en popüler gönderilere bakabilirsiniz.

2. Google Trends

Google Trendler, çok çeşitli kategorilerdeki trendleri ve en popüler aramaları bulmanıza yardımcı olur. Belirli bir konu için bölgeye göre arama yapar ve son zamanlarda trend olan aramalara erişirsiniz. Google Trendler’in iyi yanı, bilgilerin doğrudan aramaya dayalı olmasıdır. Bu yüzden organik trafik sağlayan içerik için harikadır.

3. BuzzSumo

BuzzSumo, popüler konuları ve önemli etkileyicileri bulmak için harika bir kaynaktır. Arama yapmak için bir konu, anahtar kelime veya alan girin. Sonuçlarınız, Facebook, LinkedIn, Twitter, Pinterest ve daha fazlası dahil  çeşitli sosyal medya kanallarındaki toplam paylaşım sayısına göre filtrelenir.

Tek bir makaleyi okumak için bir bağlantıya tıklayabilirken, genellikle aramanızda döndürülen başlıklara göz atarak trend duyguyu anlayabilirsiniz.

Fiyatlandırma, aylık 99 ABD Doları ile aylık 499 ABD Doları + kurumsal sürüm arasında değişmektedir.

4.

Trend konuları bulmak için Quora

Quora, üyelerine kişiselleştirilmiş bilgi beslemeleri sağlarken, onları uzmanlık alanlarındaki soruları yanıtlamaya teşvik eder. Şirketin misyonu, devasa bir soru ve cevap veri tabanı oluşturarak “dünyanın bilgisini paylaşmak ve büyütmek“tir.

En popüler Quora içeriklerinden bazılarını görmek için ana sayfadaki “En Çok Okunan Haberler” akışına göz atabilirsiniz. Buna ek olarak, belirli anahtar kelime öbeklerini yorumlar ve paylaşımlara göre arayabilirsiniz.

5. Reddit

Reddit’de trend olan konuların kendi versiyonu vardır. Aslında burada bulacağınız bazı şeyler alakasız olsa da, bu “internetin ön sayfası” size popüler kültürde neyin sıcak olduğunun nabzını verir.

Daha fazla faydalı içeriğe erişmek için blog sayfamızı takip edebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızdan (facebooklinkedininstagramtwitter) bizi takip edebilirsiniz.