Sosyal Medyada Görünür olmak

Sosyal medya platformları son birkaç yılda interneti ele geçirdi ve hepimiz için büyük arama motorları haline geldi. InstagramTiktokFacebook ve daha fazlası gibi birçok seçenekle, sosyal medyada görünür olmak potansiyel müşterileri kazanmak açısından önemli faktörlerden biridir. Neden bir marka veya işletme sahibi olarak sosyal medyada düzenli olarak görünmelisiniz ? Sosyal medyada görünür olmak neden önemlidir? Gelin bunu konuşalım.

  • Marka bilinirliği

Son yıllarda kartvizit dağıtımı çok nadir kullanılan bir yöntem haline geldi çünkü 10 kartvizit isteyen kullanıcılardan 9’u bunun yerine İnstagram adresini istiyor. Peki bu takipçi İnstagram adresini ziyaret ettiğinde ne görebilir ? İyi bir profil ve tutarlı içeriklerle, herhangi bir sosyal medya platformu onlara işinizin ve öneminizin hızlı bir görüntüsünü vermelidir. Düzenli olarak gönderi paylaşarak görünür ve akılda kalıcı olun. Ziyaretçileriniz İnstagram profiliniz sayesinde hizmetlerinizi kullanabilir ve sizi kolayca bir arkadaş/aileye yönlendirebilirler.

  • Trafik/Arama Sonuçları (SEO)

Sosyal medya platformlarının Google Arama sonuçlarına dahil edilebileceğini biliyor muydunuz? Bu nedenle, tutarlı içerik paylaştığınızdan emin olun. Çünkü potansiyel bir müşteri, sunduğunuz ürünle ilgili anahtar kelimeleri aradığında ortaya çıkabilir.

  • Marka Sadakati

Mevcut takipçilerinize yönelik içerikler paylaştığınızdan ve yalnızca yeni takipçiler için içerik üretmediğinizden emin olun. Bu teknik, şu anda bulunan takipçilerinizin seveceğini bildiğiniz yeni içerik paylaşarak, onlarla duyuruları paylaşarak, eşantiyonlar düzenleyerek vb. aktivitelerle daha verimli olacaktır. Bu pazarlama tekniği kesinlikle yeni bir kitleye ulaşmanıza da yardımcı olur. Bu yüzden sadece yeni takipçi kazanmak için içerik üretmeyin. Varolan takipçileriniz için de içerik ürettiğinize emin olun.

İçeriği çapraz paylaşmak da doğru yapıldığı sürece harika bir fikirdir. Örneğin, yeni bir blog gönderinizin olduğunu Instagram hesabınızda paylaşmak istediniz. Önceden oluşturduğunuz içeriği yeniden kullanın. Çünkü henüz görmeyen bir hedef kitleyle paylaşmak için harika bir yoldur.

  • Öğretici olmak

Müşterilerinize faydalı bilgiler ve eğitim sağlamak için sosyal medya platformlarımı kullanmayı ihmal etmeyin. Bu yöntem Sıkça Sorulan Soruları yanıtlamak veya yalnızca bazı yararlı ipuçları sağlamak anlamına gelir! Unutmayın, önemli şeyler için kendinizi tekrarlamaktan asla zarar gelmez.

  • İlham verici olmak

Kendi çalışmalarınızı, yeni fikirlerinizi hatta belki de ikisinin bir arada olduğu kombinasyonlarınızı takipçilerinizle paylaşmak isteyebilirsiniz. Hedef kitlenize neyin ilham vereceğini ve markanızın sunduğu/inandığı şeylerle neyin uyumlu olacağını düşünün ve bu konularla ilgili içerikler paylaşın. Bu sayede takipçileriniz bir başkasına da ilham vermek için içeriklerinizi paylaşıp görünürlüğünü arttıracaktır. Takipçilerinize ilham vermek, onların sizinle daha sık etkileşimde olmasını sağlayacaktır.

  • ÜCRETSİZ!

Sosyal medya platformları, işinizi pazarlamanın tamamen ücretsiz bir yoludur ve çoğu zaman insanların işletmenizi tanıması açısından kullanılan yöntemlerin en iyi yollarından biridir. Bu nedenle, iyi düşünülmüş ve aktif bir sosyal medya profili ile sosyal medya dünyasında varlığınızın bilindiğinden emin olmak isteyeceksiniz! Sosyal medyada bilinir olmanız, kullanıcılar için güven sağlayan bir faktördür. Unutmayın, güven faktörü her ticaretin oluşması için gereken en önemli faktördür.

 

Blogumuzu takip etmeyi ve yeni içeriklerden haberdar olmayı unutmayın!