Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Oluşturma

2022’de sosyal medya pazarlama stratejisi nasıl işliyor? Nasıl sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturabilirim? Bu rehberimizin sonunda sorularınız yanıtsız kalmamış olacak.

Her zamankinden daha fazla rekabet, içerik ve ağa sahip olan bir ortamdayız. Bu yüzden size özgün bir strateji oluşturmak şüphesiz ki bu süreçte en büyük kozunuz olacak.

Bu yüzden sıfırdan bir sosyal medya pazarlama planı oluşturmak için kapsamlı bir rehber hazırladık.

İster sosyal medyada tamamen yeni olun ister 2022’de önceliklerinizi tekrar gözden geçirmek isteyin , bu rehber tam sizin için. Üstüne tıklayarak her adım için oluşturduğumuz içeriğe ulaşabilirsiniz.

  • İşletmeniz için anlamlı hedefler belirleyin
  • Hedef kitlenizi araştırmak için zaman ayırın
  • En önemli metriklerinizi ve KPI’ larınızı oluşturun
  • İlgi çekici sosyal içerik oluşturun
  • Sosyal varlığınızı mümkün olduğunca zamanlayın
  • Diğer bölümleri karışıma dahil edin

 

İşletmeniz İçin Anlamlı Hedefler Belirleyin

Hızlıca size bir soru yönlendirerek başlayalım:

“Sosyal medyadan ne istiyorsun?”

 

Sosyal medya stratejisi planlaması hedeflerinizle başlar. 2021 Sprout Social Index ™ ‘e göre, sosyal medya için en yaygın hedefler marka bilinirliğini arttırmak (% 58) ve toplum katılımını arttırmaktır (% 41). Daha büyük bir takipçi veya daha aktif bir topluluk oluşturmak isteyip istemediğinize bakılmaksızın, sosyal hedeflerinizi tanımlamak için zaman ayırmak onlara ulaşmanın ilk adımıdır.

Her iki durumda da hedefleriniz sosyal medya pazarlama stratejinizi ve kampanyalarınıza ne kadar zaman ve enerji ayırmanız gerektiğini belirleyecektir.

2022 ve Sonrası İçin Örnek Sosyal Medya Hedefleri

Asıl önemli olan gerçekçi sosyal medya hedefleri belirlemeniz.

Bu arada “gerçekçi” kelimesini vurgulamak istiyoruz. Sosyal çabalarınızı hem makul hem de uygun fiyatlı bir şekilde ölçeklendirmenize olanak tanıyan daha küçük hedeflerle başa çıkmanızı öneririz.

Aşağıda, her şekil ve büyüklükteki işletmenin takip edebileceği bazı örnek hedefler verilmiştir.

Marka bilinirliğini arttırın. Bu marka adını ortaya çıkarmak anlamına geliyor. Özgün ve kalıcı marka bilinirliği oluşturmak için yalnızca tanıtım mesajları yayınlamaktan kaçının. Bunun yerine, önce marka kimliğinizi ve değerlerinizi vurgulayan içeriklere odaklanın.

Müşteri adayları ve satış üretmek. İster çevrimiçi, ister mağazada veya doğrudan sosyal profilleriniz aracılığıyla, takipçiler yanlışlıkla alışveriş yapmazlar. Örneğin, müşterileri yeni ürünler ve tanıtımlar hakkında uyarmakla mı ilgileniyor musunuz? Ürün kataloğunuzu sosyal profillerinize entegre ediyor musunuz? Takipçiler için özel fırsatlar yayınlıyor musunuz?

Markanızın hedef kitlesini büyütün. Yeni takipçileri bir araya getirmek, markanızı daha önce sizi duymamış kişilere tanıtmanın yollarını bulmak anlamına gelir.

Topluluk katılımını artırın. Endeks verileri, tüketicilerin% 46’sının kitlelerini meşgul eden markaların sosyal alanda sınıfının en iyisi olduğunu düşündüğünü gösteriyor. Bu nedenle mevcut takipçilerinizin dikkatini çekmek için yeni yollar keşfetmeye çalışın. Bu, mesajlaşma ve içerikle deneme yapmak anlamına gelir. Örneğin, markanız kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği ve hashtag’ leri tanıtıyor mu? Soru sormak kadar basit bir şey bile katılım oranınızı artırabilir.

Sitenize trafik çekin. Aslında oldukça basit. Web sitenize potansiyel müşteriler veya trafik oluşturmaya odaklıysanız, sosyal medyada bunu gerçekleştirebilirsiniz. Reklam yayınları veya sosyal reklamlar aracılığıyla dönüşümlere ve URL tıklamalarına göz kulak olmak, yatırım getirinizi sosyal medyadan daha iyi belirlemenize yardımcı olacaktır.

Yazının devamına buradan ulaşabilirsiniz.

İletişime Geçin

Danışmanlık hizmetimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bunun gibi daha fazla içeriğimize blog sayfamızdan erişebilirsiniz.

Bizi instagram facebook twitter ve linkedin hesaplarımızdan takip edebilirsiniz