Site yapısı ve kullanıcı deneyimi

Bu süreçte dikkat etmeniz gerekenler, sitenizdeki her sayfanıza ana sayfanızdan 3 veya daha az tıklamada ulaşılması ve her şeyi basit ve ölçeklenebilir hale getirmenizdir. Kullanıcı deneyimi, Arama Motoru Optimizasyonunun (SEO) en önemli ve gözden kaçan alanlarından biridir. Kullanıcı deneyiminin arama motoru sonuçları üzerinde ne kadar etkili olduğunu tam olarak anlamak imkansız olsa da, bunun önemli olduğunu kesinlikle dile getirmeliyiz.

 

Site yapısı önemli mi?

Site yapısı bağlantılarla ilgilidir ve blogumuzu takip ettiyseniz (kesinlikle takip etmelisiniz!), bağlantılar tutarlı bir SEO temasıdır.

Fakat site yapısı neden göz ardı ediliyor? Bir sitenin yeniden tasarlanmasında veya yeni bir web sitesinde düzenleme işleminde, aşağıdaki öğelere çok fazla zaman harcandığını bilirsiniz: yazı tipi, renk, ses tonu, ‘şimdi satın al’ düğmesinin nerede olması gerektiği vb. Tüm bu detayların önemli olmadığını söyleyemeyiz. Ancak websitesi tasarlanırken bu gibi detaylarla vakit kaybetmek, site yapısını göz ardı etmenize sebep olur. Site yapısı, tüm bu detaylardan hem SEO hem de Kullanıcı deneyimi açısından çok daha önemlidir. Kullanıcılar güzel bir tasarımla beraber kullanışlı ve kolay bir web sayfasında vakit geçirmek isterler.

Site yapısının rolü

Site navigasyonu SEO‘da iki açıdan önemli bir işe sahiptir: Kullanıcı ve Arama Motoru.

Kullanıcı: En iyi web sitesi navigasyonu, içinde zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız bir web sitesidir. Her şey beklediğiniz şekilde düzenlenmiştir; nereye gitmek istediğinizi hızlı bir şekilde bulursunuz; daha sonra ne yapmak istediğinizi anlayabilir ve gerçekten yapabilirsiniz. İyi bir site yapısı, kullanıcıların web sitenizde yollarını bulmalarına yardımcı olacak. Bu durum da web sitenizin gelirini artıracaktır.

Arama motoru: Arama motorları site yapısını anlamak için bağlantıları kullanır ve bağlantıları severler. Arama motorları bunları yalnızca site otoritesini anlamak için kullanmakla kalmıyor. Aynı zamanda tek bir web sitesinin nasıl çalıştığını anlamak için kullanırlar. Örneğin bir site yapısının derinliklerine gömülmüş sayfaların ana sayfaya yakın olanlardan daha az önemli olduğunu varsayarlar. Ek olarak, site yapınız, web sitenizdeki her sayfanın dizine eklendiğinden, yani arama motoru tarafından görüldüğünden ve potansiyel olarak arama motoru sonuçlarına dahil edildiğinden emin olmak için tarayıcıları yolculuğa çıkaracaktır.

SEO’daki çoğu şeyde olduğu gibi, site yapınız üzerinde çalışırken kullanıcıyı ön planda tutmalısınız. Kullanıcı için işe yararsa, yani sezgisel, kısa, mantıklıysa arama motorları için de işe yarayacaktır.