SEO NEDİR? 

Arama Motoru Optimizasyonu olarak da bilinen SEO nedir? Neden SEO? Web sayfalarınızın Google, Yandex, Yahoo, Bing gibi arama motorlarında ulaşılabilirliğini geliştirmek için kullanılır. İstenilen aramalarda daha üst sıralarda, öncelikli olarak listelenmesini sağlamak amacıyla yapılan AR-GE çalışmaları bütünüdür.

SEO aslında hepimizin farkında olmadan bildiği bir sistemdir. Örneğin kendinize internetten yeni bir tişört almak istediğinizi düşünelim. Google gibi bir arama motoruna girdikten sonra “kırmızı tişört fiyatları” gibi bir arama yapabiliriz. Google, göstereceği sonuçları süzgeçten geçirerek kendi algoritması ile aradığınız kelimeye en uygun web sitelerini getirecektir. Bu web sitelerinin uygunluğunu ayarlamak, Google gibi arama motorlarında okunabilirliğini artıracaktır. Aynı zamanda ziyaretçileri sitede tutmak adına yapılan tüm çalışmalar, web sayfaların içeriklerindeki kelime yoğunluğunu sayfaya özel kılmakacakdır. Bunlar SEO çalışmalarında en önemli adımlardan bir kaçıdır.

Peki neden SEO yapmalıyım? Neden web sitemde SEO’ya önem vermeliyim?

SEO birçok değişik sebeple yapılan bir uygulamadır. Genellikle bir işletme veya kuruluşun hedef kitlesine doğru bir şekilde ulaşmayı sağlar. Aynı zamanda bilinilirliğini ve bulunabilirliğini arttırmak ana amaçlarındandır. Tüm bu işlemler genellikle geri dönüşüm oranı veya etkileşim oranı olarak karşımıza çıkar. Örneğin bir e-ticaret sitesi için geri dönüşüm oranı, e-ticaret sitesine arama motorundan ulaşan bir ziyaretçinin satın alma gerçekleştirme oranı olarak ölçülebilir, çünkü bir e-ticaret sitesinin geri dönüşümü ticari yönden, yani satış ile gerçekleşmektedir.

Web sitemi SEO uyumlu hale getirmek için nelere dikkat etmeliyim? Başarılı bir SEO çalışması için hangi adımları izlemeliyim?

Google gibi arama motorlarının en temel amacı kullanıcıyı aradığına en uygun olan içeriklerle buluşturmaktır. Fakat arama motorunun bizi listelemesine yardımcı olmak ve kullanıcıların bize ulaşmasını sağlamak sadece ilk adımdır.  Bunun için ise içeriğin akışı, yerleşimi ve erişimi çok önemlidir. Bu iki tür optimizasyon sayfa içi optimizasyonu ve sayfa dışı optimizasyonu olarak iki farklı alanda inceler. SEO’ya uygun web sayfaları düzenlemek için sayfa içi optimizasyonu da sayfa dışı optimizasyonu da eşit oranda önemlidir.

Bizi twitter facebook instagram linkedin hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Diğer paylaşımlarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

2 Comments

Nunc velit metus, volutpat elementum euismod eget, cursus nec nunc.

  1. Monsur Rahman Lito

    Şubat 25, 2022

    Phasellus ac consequat turpis, sit amet fermentum nulla. Donec dignissim augue nunc. Praesent bibendum erat ac lectus molestie lobortis. Curabitur ultrices justo ac leo facilisis tincidunt. Maecenas et dui eget nisl ornare scelerisque.

  2. Monsur Rahman Lito

    Şubat 25, 2022

    Phasellus ac consequat turpis, sit amet fermentum nulla. Donec dignissim augue nunc. Praesent bibendum erat ac lectus molestie lobortis. Curabitur ultrices justo ac leo facilisis tincidunt. Maecenas et dui eget nisl ornare scelerisque.

Comments are closed.