Metaverse Nedir?

Son zamanlarda bir çok insanın aklında bu soru var: Metaverse Nedir? Bugünlerde metaverse‘ in yeni bir dijital bağlantı, sanal gerçeklik (VR) deneyimleri ve e-ticaret çağını nasıl değiştireceğini duymuşsunuzdur. Teknoloji şirketleri bunun üzerine büyük bahisler yapıyor. Microsoft, oyun geliştirme devi Activision Blizzard’ı 68,7 milyar ABD dolara satın aldı. Bu bize microsofun eğlence etkileşimi alanındaki konumunu ne kadar önemsediğini gösteriyor.

Bundan önce, Facebook ana şirketini Meta olarak yeniden markalaştırdı. Kurucusu Mark Zuckerberg’in “sosyal bağlantının geleceğini inşa eden bir metaverse şirketi” olarak nitelendirmesi de bunu gösteriyor.

Yeni teknolojileri ve trendleri takip eden diğer şirketler de metaverse‘ in en sıkı takipçisi. Tabi ki firmaların teknoloji altyapısı bu süreci ciddi anlamda kısaltıyor.

Sürükleyici medyanın geleceğini araştıran bir ajans olarak, metaverse’nin dönüştürücü fırsatlar açtığına katılıyoruz. Ancak, ana akım benimseme yolunda doğal zorluklar da görüyoruz. Peki metaverse tam olarak nedir ve neden oyunun kurallarını değiştiren bir yenilik olarak öne çıkıyor?

Metaverse’ e Giriş

Metaverse, “3D sanal dünyaların entegre bir ağıdır”. Bu dünyalara bir sanal gerçeklik başlığı aracılığıyla erişilir . Kullanıcılar göz hareketlerini, geri bildirim denetleyicilerini veya sesli komutları kullanarak meta veriversde gezinirler. Kulaklık, kullanıcıyı içine çeker ve orada bulunmanın fiziksel hissini yaratarak, mevcudiyet mekanizmasını uyarır. Bu sayede gerçeklik hissi meydana gelir.

Metaverse’i çalışırken görmek için, Rec Room veya Horizon Worlds gibi, katılımcıların birbirleriyle etkileşim kurmak ve çevrelerini manipüle etmek için avatarları kullandıkları, popüler çok oyunculu sanal gerçeklik oyunlarına bakabiliriz.

Ancak oyunun ötesindeki daha geniş uygulamalar daha şaşırtıcı. Müzisyenler ve eğlence şirketleri metaverse’de konserlere ev sahipliği yapmayı deniyorlar. Spor endüstrisi, taraftarların maçları izleyebilmeleri ve muhtemelen sanal ürünler satın alabilmeleri için Manchester City gibi sanal stadyumlar inşa ediyor.

Belki de metaverse için en uzak fırsatlar çevrimiçi öğrenme ve devlet hizmetlerinde olacaktır.

Metaverse’in popüler anlayışı budur; İnsanların sosyalleşebileceği ve görünüşte sınırsız çeşitlilikte sanal deneyimlerle meşgul olabileceği, tümünü kendi dijital ekonomisiyle desteklenen, fiziksel dünyamızdan bağımsız sanal gerçeklik tabanlı bir dünya.

Danışmanlık hizmetimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bunun gibi daha fazla içeriğimize blog sayfamızdan erişebilirsiniz.

Bizi instagram facebook twitter ve linkedin hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.