Logo Tasarımınız Marka Kimliği nizi Nasıl Yansıtıyor?

Marka kimliği ile ilgili en önemli şeyi düşünmeniz gerekse, aklınıza gelen üç şey ne olurdu?

Bizim cevabımız özgünlük, kalite ve net bir mesaj olurdu.

Özellikle benzersiz, yüksek kaliteli bir mesaj türünden bahsediyorsak, mesajınızı yüksek sesle ve net bir şekilde iletmekten daha önemli bir şey yoktur. Marka kimliğiniz, müşterilerinizin sizi hatırlamalarının ve size sadık kalmalarının nedenidir.

Geçen yıl, Covid-19 salgını sırasında öğrendiğimiz şeylerden biri, özellikle zor zamanlarda iş başarısını sağlamak için doğru görsel kimliğe sahip olmanın mükemmel bir yol olduğudur.

Marka kimliğinin neden bu kadar önemli olduğunu, logo tasarımının markanız hakkında ne söylediğini ve işletmeniz için mükemmel logoyu nasıl oluşturabileceğinizi birlikte görelim.

Marka Kimliği Önemlidir

Sadece Apple veya Coca-Cola’yı düşünün. Marka kimlikleri o kadar iyi oturmuş ki, isimlerini duyduğumuzda kim olduklarını, değerlerinin ne olduğunu ve onlardan ne bekleneceğini zaten biliyoruz.

Bu, kendilerini rakiplerinden ayıracak iyi bir marka stratejisi geliştirmek için saatler harcadıkları için mümkündür. Bu şirketlerin oluşturdukları marka kimlikleri sayesinde kim olduklarını bilmek için logolarını görmemiz yeterli.

İnsanların sizi nasıl hatırladığı konusunda en önemli şey marka kimliğinizdir. Ancak sağlam bir markanın çok sayıda başka faydası vardır. Örneğin güven oluşturur, kötü müşteri adaylarını filtreler ve yeni ürün (veya hizmet) lansmanlarını destekler.

Güçlü Bir Marka Kimliğini Ne İşe Yarar?

Coca-Cola’nın en başından beri güçlü bir marka kimliğine sahip olduğunu görürüz. Bu sayede yıllar içinde kapsamlı bir marka değişikliğine ihtiyaç duymamıştır. Eğer logoları hakkında konuşacak olursak, bu güzel Coca-Cola girdaplarını kilometrelerce öteden tanıyabiliriz. Ki bu iş için çok şey ifade ediyor.

Markalaşma geçmişlerinden, radikal değişikliklerin her zaman gerekli olmadığını öğreniyoruz (Apple’da olduğu gibi).

Logo, marka kimliğinizin ayrılmaz bir parçasıdır ve markanızı logonuzdan daha iyi anlatan hiçbir şey yoktur.

Ancak harika bir marka kimliğine sahip tek şirket Coca-Cola değil. Apple, Nike, Samsung veya Windows’u düşünün. Marka kimlikleri söz konusu olduğunda bu şirketlerin birçok ortak noktası vardır:

Tanınabilirler :

Adlarını okur veya logolarını görürseniz kim olduklarını bilirsiniz.

Güven oluşturur : Bir satın alma işlemi yapmadan önce iki kez düşünür müydünüz?

Ürünlerini daha önce kullandıysanız veya çevrimiçi incelemeleri okuduysanız, muhtemelen düşünmezsiniz. Bunun nedeni onlara zaten güveniyor olmanız ve kaliteli ürünler sunduklarını bilmenizdir. Bu aynı zamanda müşterilerin paralarının karşılığını aldıklarını bildikleri için markaya sadık kalmaları anlamına gelir.

Yeni ürünleri başarılı bir şekilde tanıtabilirler :

Bir marka bir kez adını belirledikten sonra, müşteriler zaten onlara güvendiğinden, yeni ürünleri piyasaya sürmek daha kolay ve ucuz hale gelir.

Kötü müşteri adaylarını filtrelerler :

Duygusal bir bağ kurabileceğiniz iyi müşterilere sahip olmak çok önemlidir. Sağlam bir marka kimliğine sahip olmak, daha az arzu edilenleri eler.

Tüm bunlardan alınacak sonuç, sağlam bir marka kimliğine sahip olmanın iş başarısı için çok önemli olduğudur.

Harika bir marka stratejisi geliştirmeye zaman ayırır ve doğru miktarda kaynak ayırırsanız, kesinlikle başarılı olursunuz.

Danışmanlık hizmetimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bunun gibi daha fazla içeriğimize blog sayfamızdan erişebilirsiniz.

Bizi instagram facebook twitter ve linkedin hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.