İçerik Pazarlama Stratejisi

Aslında içerik pazarlama stratejiniz “neden”inizdir.

  • Neden içerik oluşturuyorsunuz?
  • Kime yardım ediyorsunuz?
  • Onlara kimsenin yapamayacağı şekilde nasıl yardım edeceksiniz?

Kuruluşlar genellikle bir kitle oluşturmak ve karlı sonuçlardan en az birini elde etmek ister. Bu yüzden içerik pazarlama stratejisi kullanır: artan gelir, daha düşük maliyetler veya daha iyi müşteriler.

İçerik Stratejisi

Öte yandan, içerik stratejisi (Kristina Halvorson’un sözleriyle) “yararlı, kullanılabilir içeriğin yaratılması, yayınlanması ve yönetilmesi” konusunu daha derinlemesine araştırır. İşletmelerin sahip oldukları tüm içeriği yönetmelerine yardımcı olduğu için içerik stratejisinin genellikle içerik pazarlama stratejisi kapsamının ötesine geçtiğini unutmayın.

İçerik Planı

Diğer ikisinin aksine, içerik planı çok taktikseldir. Stratejinizi nasıl uygulayacağınızın ve ekibinizden her görevi kimin üstleneceğinin ayrıntılarını içerir. İçerik planınızı oluşturmadan önce bir içerik pazarlama stratejisine ihtiyacınız olduğunu anlamak gerekir. Bunu, özellikle içerikle ilgili bir pazarlama planı olarak düşünün. Bu nedenle ele alacağınız temel konuları, hangi içeriği oluşturacağınızı, içeriğinizi ne zaman ve nasıl paylaşacağınız ve dahil edeceğiniz belirli harekete geçirici mesajlar gibi ayrıntıları içermelidir. Bu sayede planlı bir şekilde ilerleyecek ve her adımda neyin gerekli anlamak daha kolay olacaktır.

Gerçekten Bir İçerik Pazarlama Stratejisi Oluşturmam Gerekiyor Mu?

Yıllık araştırmamızdan öğrendiğimize göre sadece bir strateji yetmiyor, aynı zamanda onu belgelemeniz de gerekiyor. Belgelenmiş içerik pazarlama stratejisine sahip olanların:

  • İçerik pazarlamasında kendilerini etkili görme olasılıkları çok daha yüksekliyor.
  • İçerik pazarlamasının her yönünde önemli ölçüde daha az zorlandığını hissediyor.
  • Genel olarak tüm içerik pazarlama taktiklerini ve sosyal medya kanallarını kullanmalarında kendilerini daha etkili görüyorlar.
  • Pazarlama bütçelerinin daha yüksek bir yüzdesini pazarlamaya harcamayı haklı çıkarabiliyorlar.

İçerik Pazarlama Stratejisi Neleri İçermelidir?

Temel iş ve müşteri gereksinimlerinizin bir taslağı ve ayrıca bunları ele almak için içeriği nasıl kullanacağınıza ilişkin ayrıntılı bir plan olarak düşünün.

Bir pazarlama stratejisi oluşturmak için kesin bir “şablon” olmasa da (her biri onu oluşturan işletmeye özgü olacaktır) bunların genel olarak içerdikleri beş bileşen vardır. İş durumunuz, içerik pazarlaması için iş planınız, hedef kitleniz ve içerik haritalarınız, marka hikayeniz, yol haritanız.

Hala kafanıza takılan bir soru var ise bizimle iletişime geçerek danışmanlık hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz. Blog sayfamızdan güncel içeriklerimize ulaşabilirsiniz.

Bizi instagram facebook twitter ve linkedin hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.