• Medya Kitleri

Yayıncıların medya kitleri, ulaştıkları hedef kitleler hakkında net bir fikir verir. Bunlar, markaya bağlı olarak iş unvanlarına, gelir seviyelerine veya hobilere göre değişir. Pazarlamacılar, reklam bütçesine nereye yatırım yapacaklarını seçerken, ikincil kitlelerin bu toplamlara dahil edilmediğinden emin olmalıdır.

Örneğin, dergiler genellikle arkadaşlara ve aileye iletilir. Bu uzun raf ömrü, pazarlamacılar için faydalıdır, ancak tahmini oldukları için nereden satın alınacağına karar verilirken dahil edilmemelidir. Karar verirken veya maliyet üzerinde pazarlık yaparken ücretli aboneleri kullanın.

  • Nielsen Puanları

Nielsen, istatistiksel örneklemeleri kullanarak, belirli bir gösteriyi kaç hanenin izlediğini tahmin edebiliyor. Prime time, geniş kitlelere ulaşmak için harika bir fikir gibi görünse de, erken veya geç dönemdeki daha niş gösterilerin, hedef kitlenize maliyetin çok altında ulaşacağını keşfedebilirsiniz.

  • Social Medya

Sosyal medya, çeşitli demografik özelliklere ve ilgi alanlarına dayalı olarak reklamları hedeflemenize olanak tanır. İzleyici çok kesin olsa da, farklı demografiler medyayı farklı şekilde tüketir. Bazı kullanıcıların Instagram’da işle ilgili reklamları kabul etmeme durumu oluyor. Ancak Facebook platformu üzerinden yanıt alabilirsiniz. Bu platformlardaki farklı türdeki reklamların başarısını ölçmek de önemlidir (yerel reklama kıyasla görüntülü reklam gibi).

Üçüncü Taraf Bilgileri

Pazarlama Ölçümü ve İlişkilendirme Platformu gibi pazarlama analitiği platformları, hedef kitlenizin en sık hangi kanalları veya televizyon programlarını izlediklerini belirlemenize yardımcı olabilir. Bu yüzden bir ortak seçerken, bu şirketlerin hedef kitlelere nasıl ulaşacağını nasıl belirlediklerini araştırın. Eski verileri mi kullanıyorlar yoksa medya ortaklıkları mı var?

Hedef Kitle Belirlemenin 7 Yolu adlı yazımızı da okuyarak daha fazla bilgiye erişim sağlayabilirsiniz.

Buradan diğer içeriklerimize ulaşabilir ve iletişim sayfamızdan bizimle ileyişime geçebilirsiniz.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan instagramfacebooktwitter, ve linkedin takip edebilirsiniz.