Hedef kitle belirlemek için, tüketici etkileşimlerinden aldığınız verileri analiz etmek, mevcut alıcıları ve satın alma eğilimlerini değerlendirmek ve yeni bilgiler ortaya çıktıkça optimizasyon yapmak için zaman harcamanız gerekir.

Aşağıdaki adımlar, hedef kitlenizi gerçekleştirmenize yardımcı olmalıdır:

Müşteri Tabanınızı Analiz Edin ve Müşteri Görüşmeleri Gerçekleştirin

Hedef kitlenizin kim olduğunu belirlemenin en iyi yollarından biri, ürün veya hizmetinizi zaten satın alan kişilere bakmaktır. Kaç yaşındalar, nerede yaşıyorlar, ilgi alanları neler? Bunu öğrenmenin iyi bir yolu, sosyal medyaya katılmaktır.

Pazar Araştırması Yapın ve Endüstri Trendlerini Belirleyin

Ürününüzün doldurabileceği hizmet boşluklarının nerelerde olduğunu belirlemek için sektörünüze yönelik pazar araştırmasına bakın . Çabaları nereye odakladıklarını görmek için benzer ürünlere yönelik trendlere bakın, ardından ürünlerinizin benzersiz değerine odaklanın.

Rakipleri Analiz Edin

Pazarlamacılar, genellikle kime satış yaptıklarını ve bu konuda nasıl gittiklerini görmek ister. Bunun için rakiplere bakarak çok şey öğrenebilirler. Çevrimiçi mi yoksa çevrimdışı kanalları mı kullanıyorlar ? Karar vericiye mi yoksa destekçiye mi odaklanıyorlar?

Kişiler Oluşturun

Kişiler oluşturmak, hedef kitlenizi oluşturan belirli segmentleri derinlemesine incelemenin harika bir yoludur. Bu, özellikle geniş bir tüketici kitlesine hitap eden bir ürününüz varsa yararlıdır. Kişiler, hedef tüketicilerinizin genel demografik özelliklerini, kişiliklerini ve ihtiyaçlarını belirlemenizi sağlar. “Fran First-Time Runner” karakteri, “Sam Seasoned Pro”dan farklı ihtiyaçlara hitap edecek. Kişiler verilere, anketlere, dijital etkileşimlere ve alıcıların daha eksiksiz bir görünümünü sağlamak için pazarlamacıların alabileceği diğer bilgilere dayalı olarak oluşturulur.

Hedef Kitlenizin Kim Olmadığını Tanımlayın

Kesinlikle hedef kitle demografinize yakın olan ancak mesajlaşma konusunda hareket etmeyecek tüketiciler olacaktır. Kitlenizin kim olduğunu ve kim olmadığını belirlerken spesifik olmaya çalışın. Demografik kadınlarınız mı yoksa 20 ila 40 yaşları arasındaki kadınlar mı?

Sürekli Gözden Geçirin

Daha fazla veri topladıkça ve müşterilerle etkileşime girdikçe, hedef kitleniz hakkında giderek daha doğru bir anlayışa sahip olacaksınız. Bu bilgilere dayanarak, en iyi sonuçları elde etmek için kişileri sürekli olarak optimize etmeli ve bilemelisiniz.

Google Analytics’i kullanın

Google Analytics, sitenizi ziyaret eden kullanıcılar hakkında kapsamlı veriler sunar. Bu bilgiler, hedef kitlenizin hangi kanallardan geldiği veya en çok hangi tür içerikle etkileşime girdiği ve bağlantı kurduğu gibi temel bilgileri belirlemek için kullanılabilir ve medya planlama sürecinde daha fazla veriye dayalı kararlar vermenize olanak tanır.

 

👀Belki aşağıdaki alaklalı içeriğimize de göz atmak isteyebilirsiniz..

Facebook reklamları ile hedefleme nasıl yaparız?

Ayrıca bu tarz içeriklerin devamlı şekilde gelmesi için Blogumuzu takip etmeyi unutmayınız!