Grafik Tasarım Nedir?

Grafik tasarım nedir deyince aklınıza sanatsal reklamlar geliyor mu?  Web sitelerindeki göz alıcı grafikler? Peki ya dergilerde ki şaşırtıcı şekilde düzenlenmiş formalar? Bu örnekler kesinlikle grafik tasarım tanımına uysa da, aslında çok daha fazlasıdır. Posterler, infografikler, kitap kapakları, ürün etiketleri, logolar, kartvizitler, tabelalar, web sitesi düzenleri, mobil uygulamalar, yazılım arayüzleri gibi liste uzayıp gidiyor.

Peki grafik tasarım tam olarak nedir? Bu grafik tasarım örneklerini listelemek iyi bir başlangıç olsa da resmin tamamını boyamaz. Fakat tüm grafik tasarım ayrıntılarını ve inceliklerini tek bir makalede ele almak mümkün değildir. Fakat bu yazı üst düzey bir genel bakış ve yaratıcı bir kariyer alanını daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Profesyonel bir grafik tasarımcı olmakla ilgileniyorsanız, grafik tasarımın temellerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Öncelikle Grafik Tasarım Nedir?

Amerikan Grafik Sanatlar Enstitüsü’ne (AIGA) göre grafik tasarım, “görsel ve metinsel içerikle fikir ve deneyimleri planlama ve projelendirme sanatı ve uygulaması” olarak tanımlanmaktadır. Diğer bir deyişle, grafik tasarım belirli fikirleri veya mesajları görsel bir şekilde iletir. Bu görseller, bir işletme logosu kadar basit veya bir web sitesindeki sayfa düzeni kadar karmaşıktır.

Tasarımcı Alexandros Clufetos, grafik tasarımın tanımını detaylandırması istendiğinde, “Grafik tasarım, grafiksel ve metinsel öğeleri alır ve bunları birden çok medya türüne uygular” diyor. “Üreticinin tüketiciyle bağlantı kurmasına yardımcı olur. Projenin, etkinliğin, kampanyanın veya ürünün mesajını iletir.”

Grafik Tasarım Temelleri

Grafik tasarımın anlamını anlamak için tasarımı oluşturan unsur ve ilkelerin farkında olmak gerekir. Öğeler, görsel olarak çarpıcı ve etkileyici tasarımlar oluşturmak için birbiriyle bağlantılı veya zıt olarak kullanılır.

Bu grafik tasarım öğeleri şunlardır:

  • Renk
  • Biçim
  • Astar
  • Şekil
  • Boyut
  • Uzay
  • Doku

 

Grafik tasarımcılar aynı zamanda, bir tasarımın etkili bir kompozisyon elde etmesine yardımcı olan tasarım ilkelerine de bağlıdırlar. Bu temel ilkeler, iş parçası için denge ve istikrar yaratmaya yardımcı olur.

Bu grafik tasarım ilkeleri şunlardır:

Denge
Zıtlık
Vurgu
Hareket
Oran
Ritim

Sonuç Olarak

Sonuç olarak, eskilerin “kurallar çiğnenmek içindir” dediğini duymuşsunuzdur.  Ancak iyi bir grafik tasarımcı kuralları çiğnemeden önce bu ilkelere sahip olmalıdır.

Grafik tasarımla ilgili daha çok faydalı içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bunun gibi daha fazla içeriğimize blog sayfamızdan erişebilirsiniz.

Bizi instagram facebook twitter ve linkedin hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.