En İyi 10 SEO İpucu

SEO, ilgili aramalar için sitenin görünürlüğünü artırmaya yardımcı olan pazarlamanın temel bir parçasıdır.

Diyelim ki siteniz Arama Motoru Sonuç Sayfasının ilk sayfasında görünmüyor, demek ki yolunda gitmeyen bir şeyler var. Sorununuzun bütün çözümleri bu makalede olacaktır.

Web sitenizi arama motorları ve kullanıcılar için kıyaslama yapmak istiyorsanız, web sitenizin 1 numarada yer almasına yardımcı olabilecek en iyi 10 SEO ipucumuza göz atın. 

Öyleyse ilk ipucumuzla başlayalım;

1- SEO İçin Sesli arama optimizasyonu

Yıllar geçtikçe, kullanıcıların çevrimiçi bilgi arama yöntemleri önemli ölçüde değişti.Henüz yapmadıysanız, google sesli arama optimizasyonunun mevcut durumunu öğrenmenin zamanı geldi.

Sesli arama, 2021’de arama sorgularını etkileyecek. dailogtech.com’a göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde 2022 yılına kadar hanelerin yüzde 55’inde akıllı hoparlör olacak. Bu durumda, sesli arama için optimizasyonu yapmayı planlıyorsanız, aşağıdakileri izleyin;

  • Anahtar kelimeleri akıllıca seçmeye çalışın
  • Kişiye yönelik içerik oluşturmayı hiç bir zaman unutmayın

Forbes’a göre sesli arama, kullanıcı deneyimini büyük ölçüde iyileştiriyor. Biz yoğun olarak kullandığımız için Google gibi arama motorları sesli arama optimizasyonuna odaklanıyor.

2- Seo İçin Mobil Optimizasyonu

Kullanıcıların aradıklarını rahat bulabilmesi mobil optimizasyonunun iyi olduğunu gösterir.

8 mobil uyumlu optimizasyon ipucunu bilmek gerekiyor. Bu sayede pazarlamacılar sitelerini mobil uyumlu hale getirmenin ne kadar önemli olduğunu anlar. Mobil uyumlu bir web sitesi kesinlikle sıralamaya yardımcı olur.

SEMRush, “2025 yılına kadar internet kullanıcılarının yaklaşık %73’ünün internete mobil cihazlar üzerinden erişeceğini” teyit ediyor.

3- Google EAT İlkesi

EAT uzmanlık, otorite ve güvenilirlik anlamına gelir.

Google, “içerik kalitesinin arama motoru sonuç sayfalarında sıralama için önemli bir faktör olduğunu” onayladı.

Ancak "kalite" Google için ne anlama geliyor?

Basit bir ifadeyle, Google EAT ilkesini karşılayan içerik daha üst sıralarda yer alır. Bu içerikler, bir web sayfasının yüksek kaliteli içeriğe sahip olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur.

4- Öne çıkan Snippet

Snippet google’in yapılan aramaya karşılık en iyi sonucu öne çıkarmasıdır. Şöyle ki

Ahrefs’e göre, “belirli bir arama sorgusu için, öne çıkan snippet’te gösterilen web sayfalarının neredeyse %99’u zaten SERP’lerin ilk sayfasında yer alıyor.”

Öne çıkan snippet’leri optimize etmenin en temel yollarından bazıları şunlardır:

  • Bir makalenin birçok benzer soruyu yanıtladığından emin olun.
  • Göz alıcı görüntüleri tercih edin.
  • Tablolarla yanıtlar oluşturmayı seçin.

5- SEO İçin Görüntü Optimizasyonu

SEMRush’a göre, “görüntü optimizasyonu aramada önemli bir rol oynayacak. Eğer web sitenizdeki resimler optimize edilmemişse, onları optimize ettiğinizden emin olun.

Örümceklerin taranması daha kolay hale geldiğinden site haritanıza resimler ekleyin. Ayrıca, alt etiketlerin kullanılması, tarayıcıların görüntüleri kolayca sınıflandırmasına yardımcı olacaktır.

6- SEO İçin Anlamsal Olarak İlgili Anahtar Kelimeler

Anlamsal olarak ilgili anahtar kelimeler, bir kelimenin yorumlanmasıdır. Örneğin, “çikolatalı kek” gibi bir anahtar kelime için anlamsal olarak alakalı bazı anahtar kelimeler çikolata tarifleri ve çikolatalı trüf tarifleri olabilir.


7- SEO İçin Kaliteli Bağlantılar Oluşturma

Bir pazarlamacının başarılı bir uzun vadeli SEO stratejisine odaklanmayı hedeflediğini varsayalım.Bu sebepten kaliteli bağlantılar oluşturmak ihmal edilemez. Örneğin 2016’da Google, kaliteli bağlantı oluşturmanın en iyi 3 sıralama sinyalinden biri olduğunu açıkladı. Bu bağlamda içeriğinize bağlantılar oluştururken her zaman nicelikten çok kaliteyi seçin. Arama motoru sıralamalarınızı iyileştirmek için ürün ve kategori sayfalarınıza yüksek kaliteli bağlantılar oluşturmak için bu adımları izleyin.

8- Yerel Arama SEO Listelemesi

Yerel SEO, belirli bir konumdaki SERP’lerde görünen web sitelerini optimize etmeye odaklanır. Bu yüzden Yerel SEO’yu optimize etmek, strateji yerel kitlelerle daha alakalı olduğundan daha fazla web sitesi trafiği ve dönüşüm sağlar. Bu strateji, ürünlerinizi belirli konum tabanlı müşterilere pazarlamanın en iyi yoludur.

Google’a göre, “Yerel sonuçlar alaka düzeyine, mesafeye ve belirginliğe dayalıdır. Yani bu faktörler, Google’ın aramanız için en iyi eşleşmeyi bulmasına yardımcı olur”. Bu nedenle, NAP ayrıntılarınızın doğru ve tutarlı olması önemlidir.

9- Geliştirilebilir Kullanıcı Deneyimi

Navigasyonu basitleştirmek, kullanıcı deneyimini iyileştirmektir. Sitede gezinme, arama motoru sıralamanız için önemli bir faktördür.

Son birkaç yıldır UXGoogle için önemli bir sıralama faktörü haline geldi. Bu konsepti daha kolay anlamak için Arama Motoru Optimizasyonu ve Kullanıcı Deneyimi ortaklığını şu şekilde düşünün; SEO arama motorlarını vurgularken, UX web sitesi ziyaretçilerine odaklanır. Bu nedenle her ikisi de kullanıcılara en iyi sonucu verme konusunda ortak bir hedefi paylaşır.

10- Şema İşaretlemeyi Kullanma

Searchmetrics’e göre, arama anahtar kelimelerinin %36,6’sı  en az bir öne çıkan snippet getiriyor. Bu yüzden birçok pazarlamacı, şema işaretlemenin, web sayfanızı SERP’in ilk sayfasında sıralamak için önemli bir fırsat olduğuna inanıyor.

İster deneyimli bir Dijital pazarlamacı olun, ister bu heyecan verici sektöre girmeyi hedefliyor olun. Eğer  Dijital Pazarlama hakkında bilgi almak isterseniz Instagram Facebook ve LinkedIn hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

Blogumuzu takip etmeyi unutmayın..