Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlama stratejisi, tıklama başına ödeme (PPC), arama motoru optimizasyonu (SEO), ücretli ve organik sosyal medya, e-posta, blog gönderileri, web sayfaları ve çok daha fazlasını içeren tüm dijital pazarlama platformlarını kapsar. Genellikle, pazarlama çabalarını desteklemek için işletmenizin çevrimiçi olarak yaptığı her şeyi kapsar. Aynı zamanda yüz yüze etkinlikler, basılı satış materyalleri, şirket reklamları ve reklam panolarını içermez. Stratejinizi destekleyen bir dijital pazarlama planını doğru bir şekilde planlamak ve yürütmek gerekir. Bunun için çeşitli kampanyaların, süreci yürütme için kullanılan platformların ve çeşitli paydaşların durumunu izlemeniz gerekir.

Oradan, tahsis edilen harcamaya karşı gerçek harcama ve kampanyayı destekleyecek içerik oluşturma yolunu izlemek gereklidir. Aynı zamanda  zamanında ve etkili bir lansman için çok önemlidir. Kampanya performansını takip etmek için platforma ve kampanya süresine göre performans gibi ayrıntıları kolayca görüntülemek için dijital pazarlama stratejinizi bir kampanya izleme panosuna bağlayın.

 

İçerik pazarlama stratejileri

Bir içerik pazarlama stratejisi, gelen pazarlama ile yakından ilişkilidir. Bu bağlamda ilgili hedef kitleleri satın almak üzere  yüksek kaliteli varlıklar (içerikler) oluşturma sürecidir. İçerik takvimleri, bir içerik pazarlama stratejisinin özüdür. Ve pazarlamacılara bu hedefi desteklemek için çeşitli içerik türlerini planlamada, yürütmede ve yayınlamada yardımcı olur. İçerik takvimi aylara göre düzenlenir, hedef kitlelerini ve şirketinizin izlemesi gereken her yolu içerir.

Editoryal takvim ve İçerik takvimi  terimleri genellikle birbirinin yerine uygulanır, ancak tam olarak aynı değildirler. İçerik takvimi, ürün web sayfaları ve tek sayfa satış sayfaları gibi şeyler içerir. Ancak editoryal takvim genellikle blog makaleleri, videolar, adlar ve daha fazlası gibi şeylere odaklanır. Daha sonra sizlere içerik pazarlama stratejisini detaylı anlattığımız bir yazı daha paylaşacağız.

 

Sosyal medya pazarlama stratejisi

Sosyal medya pazarlama stratejisi, işletmenizin ihtiyaçlarınızı karşılamak için belirli sosyal medya kanallarından yararlanma planıdır. Hem ücretli hem de organik sosyal medya çabalarını tek bir çatı altında planlamayı etkili olacaktır. Bu sayede sosyal medya stratejiniz bazen dijital pazarlama stratejinizle örtüşür.

 

Ürün pazarlama stratejisi

Ürün pazarlama stratejisi, ürün ekibinizle pazarlama ekibiniz arasındaki köprüdür. Ve ürün yol haritanızdaki yeni ürünler veya özellikler için pazara giriş planının yönetimini içerir.

Ürün yol haritaları genellikle pazarlama ve satış gibi yeni özellik lansmanları için planlama gibi iş işlevlerine yardımcı olmak ve satış desteleri, tek sayfalar, hesap yöneticileri ve satış temsilcileri için konuşma noktaları ve çok daha fazlası gibi destekleyici varlıklar oluşturmak için kullanılır.

 

E-posta pazarlama stratejisi

Bir e-posta pazarlama stratejisi, pazarlama mesajları, ürün güncellemeleri, satış desteğini içerir. Ve daha fazlası dahil olmak üzere işletmenizden müşterilerinize veya potansiyel müşterilerinize e-posta yoluyla iletilen her şeyi içerir. Tek bir ana e-posta pazarlama takvimini takip etmek önemlidir, böylece genel müşteri deneyimini gözden kaçırmazsınız veya daha da kötüsü, müşterilerinize spam göndermezsiniz.

 

Etkinlik pazarlama stratejileri

Bir etkinlik pazarlama stratejisi, konferanslar, web seminerleri, ticari fuarlar, müşteri yemekleri (ilgiliyse) ve daha fazlası gibi hem çevrimiçi hem de çevrimdışı etkinliklere katılımı veya sponsorluğu içerir.

Pazarlama ekipleri, etkinlik adayları, asistanlar, durum, tarihler, zaman çizelgeleri ve daha fazlasını atar.

 

Bu yukarıda bahsettiğimiz her bir strateji için detaylı açıkladığımız yazılar paylaşacağız. Bu yazılarımıza blog sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bizleri twitterinstagramfacebooklinkedin hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.