Doğru Logo ya Sahip Olmanın Önemi

Doğru logo tek kelime etmeden her şeyi anlatır. Onur, güven, gurur, mükemmellik ve bütünlük duygularını çağrıştırır. Sayfalarca kopya ve bir metin yazarı ekibi olmadan bir dizi erdem ve bir dizi değer taşır. Bir marka ve tüketiciler arasında bir bağlantı duygusu uyandırır. Bir şirket ile hayranları, arkadaşları, eleştirmenleri, müttefikleri ve şampiyonları topluluğu arasında bir bağ kurar. Kısacası logo markanın kendisidir. Doğru logo markanın hedef kitlesi üzerinde doğru fikirler ve stratejinize uygun duygular canlandırmalıdır.

Bir marka logosu ünlemdir. (Gerçek bir ünlem işareti bile olabilir.) Başarının ve müşteriye bağlılığın sembolü olarak hareket eder. İşletme sahibi ile bir grafik tasarımcı arasındaki ortaklığın yerine getirilmesidir.

Bir logo sadece nasıl göründüğüyle değil, aynı zamanda mevcut ve potansiyel tüketicilerin dikkatini nasıl çektiğiyle de ilgilidir. Bizim durumumuzda, logomuz hem basit hem de kendi kendini açıklayıcı:  Logo kısa olduğu kadar nettir.

Ciddi Bir Bütçeye İhtiyacınız Yoktur

Ciddi bir bütçeye sahip olmadan da stil sahibi olmak mümkündür. Kendinizi ifade edecek bir logo yaratmak için milyonlar harcamak zorunda değilsiniz. Logo duygusunu aktarmanın en iyi yolu  ne yaptığınızı en iyi temsil eden sembolü bulup kişiselleştirmektir. Başka bir deyişle, biçim işlevi izler. Bu kurala uyun, size zaman ve para kazandıracaktır.

Logonuzu akılda kalıcı bir şekilde şekillendirin ve renklendirin. Örneğin, hamburger servis ediyorsanız, topuzu marul yaprağından veya domates diliminden daha parlak yapın veya köftenin müşterinin gördüğü her şeyden daha lezzetli görünmesini sağlayın. Tanıdık olanla başlayın ve oradan gidin.

Tanıdık olandan başlayarak, bir işletme sahibinin kendi sektörüyle en uyumlu imajı bulabileceğine inanıyoruz. Örneğin, logosu olarak bir gül kullanan bir çiçekçiyi ele alalım. Çiçek yaptığı iş ile eşleşiyor: Düzenlemelerine dahil ettiği veya tek başına sattığı çiçeklerden biri olabilir. Gül, örneğin sapa neon bir renk verdiğinde veya yapraklardan birini yukarıyı gösteren bir ok gibi görünecek şekilde tasarladığında onun gülü olur. Logonuzu seçin, şekillendirin ve iyileştirin.

Doğru Logonuz Erişilebilir Olmalıdır

Bir logo erişilebilir olmaktan çok karmaşıksa, açık olmaktan çok opaksa, tutarlı olmaktan çok şifreliyse, kesin olmaktan çok sorunluysa – bir işletme sahibi, tüketicilerin logolarını yanlış anladığını anlamak için mücadele etmemelidir. İş arkadaşlarınıza logonuzu anlayıp anlamadıklarını sorun, çünkü onlar için herhangi bir gecikme iki şeyden biri anlamına gelir: Ya onu “anlamazlar” ya da söylemekten korksalar da ondan nefret ederler.

 

Başka bir deyişle, sanat uğruna ticaretten fedakarlık etmeyin. Mesajınızı yansıtmayan süslü bir tasarımın nasıl davranacağınızı belirlemesine izin vermeyin. Logonuzun deşifre edilmesinin çok zor olması veya tanımlanmasının çok şüpheli olması durumunda, tasarımın tüketicilerin dikkatini dağıtmasına izin vermeyin.

Buna karşılık, doğru logo sadakate ilham verir ve etkili tasarım sevgisini aşılar. Logonuzu dikkatli seçin, böylece işinizi geliştirir ve siz de kâr edebilirsiniz.

Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

Bunun gibi daha fazla içeriğe blog sayfamızdan erişebilirsiniz.

Bizi facebook instagram twitter ve linkedin hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.