İster web sitenizde ister blogunuzda veya sosyal medyada olsun. Çevrimiçi içerikler, işletmeler için güçlü bir araçtır. Yaptığınız işi yaymaya yardımcı olabilir ve sizden haberdar olmayan müşterilere ulaşmayı sağlar. Tabi bunların olması için insanların çevrimiçi olarak içeriğinizi görmesi gerekir. Sosyal Medya için bu çok önemlidir. Peki çevrimiçi görünürlüğünüzü nasıl arttırabilirsiniz?

Sosyal Medya Görünürlüğünü Artırmanın 10 Yolu

1-Kaliteli Takipçi Sayısı

Sadece takipçi sayınızı artırmak için sosyal medya takipçilerinizi veya blog abonelerinizi rastgele kişilerle doldurmaya odaklanmak cazip gelebilir. Bunu yaparsanız mesajınız veya işiniz sizin için önemli değildir. Bu yüzden nicelikten ziyade kaliteye odaklanmalısınız.

Hedef kitlenizi tanımlayarak başlayın. Çeşitli sosyal medya platformlarında belirli anahtar kelimeleri aramak için bir medya izleme aracı kullanın. Örneğin “organik gıda” veya “glutensiz”, sağlıklı bir markanın araması gereken ilginç konulardır. Markanızla alakalı sohbetlere katılan kişileri takip edin. Zaten kapak konuları ile ilgilenen olurlarsa, geri takip için büyük olasılıkla çok beklemeyeceksinizdir.

2-İnsanlarla İletişim Kurun

Etkileşim, çevrimiçi pazarlamacıların görünürlüğü artırmak için kullandıkları en temel stratejilerden biridir. Gönderdiğiniz şeylerle ilgili ne kadar çok insan ile konuşur ve etkileşim kurarsanız, başkalarının bunu görme olasılığı da o kadar artar. “Reach” metriği bu şekilde çalışır. Onlara bir soru sorarak sizinle etkileşime girmeye teşvik edin. Böylece şirketiniz topluluğun ilgili üyelerine sunulacaktır. Bu yöntem markanızın ve çevrimiçi içeriğinizin erişimini iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

3-Doğru Zamanda Gönderi Paylaşımı

Her zaman en fazla görünürlük için paylaşmanız gereken sihirli bir zaman olmasa da, takipçilerinizin çoğunluğunun çevrimiçi olduğu zamanları ve günleri seçerek insanların sosyal medya içeriğinizi keşfetme şansını artırabilirsiniz. Çok sayıda çalışma, farklı sosyal medya sitelerinde yayınlamak için farklı en uygun zamanlarla ortaya çıkmıştır. Elbette bu numaraları kılavuz olarak kullanabilirsiniz, ancak belirli hedef kitleniz için doğru zamanın ne zaman olduğunu belirlemek için sayfanızın istatistiklerine bakmak en iyisidir. Bu blog gönderileri için de geçerli! Google Analytics, blog trafiği artışlarını görüntülemek için harika bir araçtır. Meltwater gibi bir etkileşim aracı ise sosyal medya kitlenizin en çok ne zaman meşgul olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.

4-İçeriğinizi SEO ile Benzersiz Hale Getirin

Çoğu kişi çevrimiçi tarama oturumlarını bir arama motorunda başlatır. Bu nedenle arama sonuçlarında daha sık ve daha yüksek görünmeniz için sitenizi optimize etmeniz çok önemlidir.  Bunun olmazsa olmazı, içeriğinizin arama motoru algoritmaları tarafından cezalandırılmamak için mümkün olduğunca benzersiz olmasını sağlamaktır. Ayrıca, alakalı anahtar kelimeler ekleyin ve sosyal medya içeriğinizi mantıklı ve taranması kolay bir şekilde düzenleyin. Google Search Console, anahtar kelimeler konusunda ilham almanız gerektiğinde kullanabileceğiniz harika bir kaynaktır. Özetle, araç, içeriğinizi bulmak için kişilerin girdiği arama terimlerini size bildirir. Bu tür anahtar kelimeleri içeren daha fazla içerik yazarak içerik görünürlüğünü artırmaya odaklanın. Bu konuyla alakalı SEO için 10 ipucu yazımızı okuyarak fikir edinebilirsiniz

5-Görsel Kullanın

Web sayfanıza, blog yayınınıza veya sosyal medya akışınıza görsel eklemek, etkileşimi ve görünürlüğü artırmanın en iyi yollarından biridir. Fotoğraflar, ınfographics, GIF’ler ve görseller hepsi uygun seçeneklerdir. Görsel yayınlar yalnızca daha fazla paylaşım, beğeni ve yorum almakla kalmaz, kullanıcılar bu bilgileri daha iyi saklar.

6-Hasthag Kullanın

Gönderilerinizi hashtag’lerle etiketlemek, daha fazla kişinin onları görmesine yardımcı olur. Müşterilerinizin arayabileceği sektörünüzle alakalı etiketler ekleyin. Ayrıca hangi etiketlerin trend olduğunu kontrol edebilir ve görünürlüğünüzü daha da artırmak için bunları kullanabilirsiniz. Yayınladıklarınızla, marka üzerinde kaldığınızdan emin olun, içeriğinize doğal olmayan bir şekilde doldurmaktan kaçının.

7-En Önemli Yayınlarınızı Sabitleyin

Sosyal medya siteleri genellikle en son içeriğinizi feed’inizin en üstünde tuttuğundan, harika çevrimiçi içerik bile karışıklıkta hızla kaybolabilir. Çoğu site artık bir gönderiyi sayfanızın en üstüne “sabitlemenizi” sağlayan bir özellik içerir. Böylece ziyaretçilerin her zaman ilk gördüğü içerik bu içerikler olur.

Nasıl İçerikler Sabitleyebilirsiniz?

  • Önemli bir duyuruyu
  • Markanızın özünü gerçekten yakalayan bir gönderi
  • Çok fazla web sitesi trafiği yönlendiren bir gönderi
  • Gurur duyduğunuz bir projeye bağlantı
  • Yüksek düzeyde katılım sağlayan bir çevrimiçi içerik parçası

Benzeri içerikleri sabitlemeyi seçebilirsiniz.

8-Başkalarının İçeriğini Paylaşın

Başkalarının içeriğini paylaştığınızda içeriği kopyaladığınız kaynağı belirtmelisiniz. Bu durum sizin kalite puanınızın artmasına ve kaynak ile bağlantı kurmanıza fayda sağlar. Paylaştıklarınızı yalnızca kopyalamak yerine orijinal içerik oluşturucuya atfettiğinizden emin olun. Bu, etkili üçüncü tarafların ilişkilerden yararlanarak topluluğunuzu da genişletmenize yardımcı olur. Alakalı çevrimiçi içerik bulmakta sorun yaşıyorsanız, hangi editoryal içeriğin sektörünüzü olumlu yönde etkilediğini görmek için medya izlemeyi kullanın.

9-Özgün İçeriğinizi Oluşturun

Başkalarının içeriğini paylaşın, ancak kendinizinkini de tanıtmaktan çekinmeyin! Genel bir kural olarak, sahip olunan içeriğin% 80’ini ve üçüncü tarafların% 20’sini yayınlayın. Sosyal medyanıza yazdığınız hem yeni hem de eskimeyen blog yayınlarını paylaşın. Web sitenize sosyal feed’inizle birlikte bir kenar çubuğu yerleştirin. Hepsinde daha fazla takipçi elde etmek için sosyal medya hesaplarınızı çapraz tanıtın. Kendi içeriğinizi paylaşın ki rakipleriniz de sizin içeriklerinizi paylaşsın!

10-Kişisel Markanızı Oluşturun

İşletmeniz için net ve tutarlı bir marka geliştirmek çok önemlidir. Ancak kişisel markanızı geliştirmek, şirketinizin markasını daha da güçlendirmeye yardımcı olabilir. Kuruluşunuzdaki liderleri şirketinize uygun markalar geliştirmeye teşvik edin. Ardından, birbirinizin içeriğini paylaşabilir ve hem şirkete hem de bireylere fayda sağlayacak şekilde çevrimiçi olarak birbirinizi paylaşabilirsiniz. Sosyal medya ortamında markanız hakkında kimin konuştuğunu görmek için medya izleme taktiklerini kullanabilirsiniz. Sosyal medya bir PR aracı olarak giderek daha fazla kullanılıyor. Bu yüzden markanızı oluştururken bu kanalı hafife almayın ve daha fazla üstüne çalışın.

 

Hedef kitlenizle alakalı ilgi çekici içerikler oluşturmak için çok çalışıyorsunuz. Tüm bu sıkı çalışmanın boşa gitmesine izin vermeyin! Çevrimiçi içeriğinizi ve markanızı, daha fazla kişinin önüne çıkarmak için bu 10 ipucunu izlemeyi ihmal etmeyiniz.